História apidomčekov
Apidomček nie je vo svete nič nové. Je to včelín, ktorý je upravený na bezpečný pobyt ľudí v ňom. Včelín je tradičná stavba, nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, ktorá odjakživa patrila ku včeláreniu. Každý, kto chcel kedysi včeláriť, musel mať svoj vlastný včelín. Samostatne položené úle sú akýmsi výdobytkom modernej doby a dnes sa včelíny stavajú len sporadicky. Tradičné a pôvodné včelíny aj na našom území, boli práve takéto.
Stavali sa kvôli tomu, že kedysi boli úle slamené a neboli vhodné do rôznych poveternostných podmienok. Tieto včelíny boli rôzne, každý chcel, aby práve jeho včelín bol ten najkrajší. Preto ich rozmanito zdobili a pri stavbe využívali rôzne tvary.
Práve pri práci vo včelínoch sa včelári už nepriamo vystavovali účinkom apiterapie. Všimli si, že pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne s dýchacími cestami, sa ich zdravotný stav obvykle výrazne zlepšil. Zrejme sa tak stalo v dôsledku inhalácie úľového vzduchu. Ten obsahuje zmes látok z nektáru, vosku, silíc, živíc, peľu, feromónov včiel a ďalších zdraviu prospešných prchavých látok.
Na základe týchto poznatkov začali vznikať tzv. apidomčeky. Tie sú dobre prispôsobené potrebám ozdravného pobytu laickej verejnosti. Omnoho lepšie eliminujú riziko včelieho bodnutia ako je tomu v prípade využitia klasického včelína. Apidomčeky sú vybavené úľmi – ležanmi, nad ktorými sú umiestnené lôžka. Sem si môžu záujemcovia o apiterapiu či bežní ľudia, ,,nevčelári”, ľahnúť a relaxovať v prostredí s blahodárnymi účinkami bezpečne oddelení od včiel.
Apidomček je primárne konštruovaný pre potreby ozdravného pobytu a pohodlia klienta. Chov včely medonosnej tu hrá sekundárnu úlohu. Hlavný rozdiel medzi klasickým včelínom a apidomčekom je ten, že apidomčeky sú ,,včelotesné”. Včela sa dnu nedostane. Tým pádom je oveľa bezpečnejší ako klasický včelín.
Spanie na úľoch je prastarý prírodný spôsob oddychu a relaxu. Starí včelári si začali uvedomovať pozitívny vplyv na organizmus pri pobyte vo včelíne. Rozvoj prišiel po tom, ako začali upravovať na oddych svoje včelíny pre verejnosť. Začal sa rozvíjať nový smer – apiterapia.
Apidomček Včelí hotel je z veľkej časti postavený z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Drevo je ošetrené špeciálnymi prírodnými ľanovými farbami Ottosson Färgmakeri zo Švédska.